Hledáte práci v České republice? V tom případě se Vám může hodit tento článek. Dozvíte se v něm, jak vypadá česká pracovní kultura, a naučíte se také několik užitečných slov.

Češi oceňují, když se cizinec snaží domluvit česky. Češi jsou však, stejně jako jejich jazyk, v komunikaci s cizími lidmi velmi formální.
Pokud chceme zdvořile oslovit někoho, koho osobně neznáme (dokonce i v baru nebo v obchodě), a projevit mu tak úctu, používáme v češtině zájmeno “Vy” (deklinace: dativ “Vám”, akuzativ a genitiv “Vás”). Z tohoto důvodu můžete často slyšet lidi stejného věku, nebo i dokonce velmi mladé lidi používat v řeči formální formy (“vykání“, neformální oslovování “tykání”).

Nemusíte ale mít strach, také v České republice mluví lidé na manažerských pozicích a v mezinárodních společnostech více jazyky. Většina ovládá angličtinu, ruštinu a němčinu. Obecně platí, že padesátníci mluví částečně německy, rusky a anglicky, zatímco mladší generace používá spíše angličtinu, přestože němčina, francouzština, ruština a španělština jsou také oblíbenými jazyky.

Udržení očního kontaktu je jedním z nejdůležitějších nonverbálních prostředků v obchodní komunikaci – ukazuje míru vašeho zájmu o konverzačního partnera a téma a také, jak pozorným posluchačem jste. Pokud se očnímu kontaktu vyhýbáte, může to být chápano jako nezájem či jako projev vašich špatných úmyslů. Nikdy také nezapomínejte na oční kontakt při přípitku (v České republice při něm říkáme “Na zdraví!”). Víme, že je někdy těžké dělat více věcí najednou, ale nebojte se – v České republice budete mít hodně příležitostí si toto nacvičit. Na druhou stranu, vášnivá gestikulace není pro české mluvčí typická.

Čemu je lepší se při konverzaci v práci vyhnout? Určitě se neptejte na osobní informace, jako je věk, zdraví, bydlení a finance. Naopak kontroverzní témata jako politika a ekonomie nejsou v České republice považována za tabu. Pokud se jim však hodláte věnovat, buďte připraveni na ironické a sarkastické poznámky – ty jsou pro Čechy v případě, že chtějí projevit svůj nesouhlas s něčím, velmi typické.

Pokud hledáte v České republice práci a nejste si ještě 100 % jisti tím, že to zvládnete v češtině, můžete navštivit např. www.jobspin.czpracovní portál pro cizince v České republice. Web je určen speciálně pro cizince a multijazyčné Čechy, kteří hledají práci v České republice. Popis všech pracovních pozic je v angličtině (nebo v jazyce konkrétní pozice – holandštině, němčině, polštině atd.). Vyhledávat můžete jednoduše podle jazyků, které ovládáte.

Obrázky: www.freeimages.com